2007. november 26., hétfő

XI.26/

IRODALOM


FILM

  • Európa Filmhónap - Első hazai online filmfesztivál
  • A Budapest Film idén is megszervezi szokásos évi mustráját, ám az eddig Európa Filmhétként futó rendezvényt idén Európa Filmhónapra keresztelték, hiszen december 1-től 31-ig tart. A fesztivál nézői 11 kiemelkedő európai filmmel ismerkedhetnek meg, melyeknek egy részét a hazai mozik más alkalommal nem vetítik. A rendezvény legnagyobb újdonsága, hogy az alkotásokat nemcsak a Művész moziban, hanem akár otthon online is megtekinthetjük, a Filmklik oldalon keresztül. A Filmhónapról további sok-sok érdekes tudnivaló olvasható a Budapest Film cikkében, és a részletes program is letölthető.


KOMOLYZENE

  • Elhunyt Maurice Béjart

    November 22-én elhunyt Maurice Béjart világhírű francia balettművész és koreográfus. Marseille-ben született 1927-ben, 14 évesen már a párizsi Opèra Nationalban táncolt. 1951-ben alkotta meg első koreográfiáját. A sikert az 1955-ben bemutatott elektronikus zenére komponált Szimfónia egy emberi lélekért című darab hozta meg számára, melyet saját együttese, a Ballet de l'Étoile (később Ballet-Théatre de Paris de Maurice Béjart) adott elő. Dolgozott Brüsszelben, Afrikában, Svájcban is; ez utóbbi országban alapította utolsó együttesét, a Béjart Ballet Lausanne-t. Legnevesebb előadásai: Bolero, az Orfeusz, a Tavaszünnep, a Don Juan, az Egy vándorlegény dalai, A tűzmadár, A menyegző, és a Zarathustra. A francia illetőségű Mezzo TV külön műsorösszeállítással emlékezik meg róla.

  • Prima Primissima

    A Prima Primissima díj Magyar zeneművészet kategória 2007-es jelöltjei: Kelemen Barnabás hegedűművész Perényi Miklós gordonkaművész és Vásáry Tamás zongoraművész, karmester. A Magyar Állami Népi Együttest, a Magyar népművészet és közművelődés kategóriában jelölték.
    December 2-ig minden 18. életévét betöltött személy szavazhat interneten. Források: Prima Primissima, Fidelio, Hagyományok Háza

  • Kodály-év Születésének 125. valamint halálának 40. évfordulója tiszteletére a 2007-es évet Kodály-évnek nyilvánították, február 20-án nyitották meg meg a Kodály Zoltán Emlékmúzeumban.

    Az évfordulókhoz kapcsolódó hazai és külhoni programokról, hírekről, magáról Kodályról és műveiről itt lehet olvasni.

    -November 22-től hat héten át Budapesten- a 2-es és 3-as metró szerelvényein 200 tabló mutatja be Kodály életművét

    -December 16. Budapest - a Psalmus Hungaricus és a Székely Fonó című művek bemutatása az Operaházban

    -December 16 Budapest - Kodály Zoltán Emlékhangverseny a Zeneakadémián (19:30)

    -December 17. Kecskemét- „Serkenj fel, kegyes nép!” Kárpát-medencei Kodály verseny döntője, melyet a Duna TV és a Bartók Rádió is közvetít, este ünnepi díszhangversenye keretében díjátadás

    -December 17. Budapest- a Budapesti Filharmóniai Társaság hangversenye az Operaházban
    Források: Kodály jubileum, Opera, Koncertkalendárium


ALTER

  • Gerillakertészet
  • A gerillakertészek mozgalma a hetvenes években indult útjára Amerikából. Az ötlet maga végtelenül egyszerű, szerintem nálunk is működött még néhány évtizede, a ház előtt, járda mellé virágot ültető nénikék formájában. A város számtalan olyan területet kínál, amit zöldfelületté, virágos- vagy akár zöldségtermő kertté lehet alakítani. Lehet ez évtizedek óta üresen álló telek - erre példa a new yorki Clinton Community Garden, de akár utak mellett vagy között üresen hagyott felületek is alkalmasak növények ültetésére. A rendőrség mellett a gerillakertészeknek gyakran a bizalmatlan lakosokkal is meg kell küzdeniük. Igaz, az sem ritka, hogy éppen a helyi lakosoktól kapnak támogatást. Az alábbi linkek három gerillakertészettel foglalkozó oldalra mutatnak, az egyik Angliában, a másik az USÁ-ban, a harmadik pedig Németországban működő csoportok oldala (utóbbi természetesen németül) Magyarországon is vannak követőik, bár a médiajelenlétük egyelőre nem valami erős: egy blogbejegyzés, egy induló közösségi oldal, ahol már az eddigi akcióikról is vannak képek; de egy árvácska cikkel már a mainstream-közeli médiába is sikerült beszivárognia a jelenségnek.
  • Indiai táncest
  • Az indiai tánc egyik irányzatának, a Kúcsipúdinak egyetlen hazai képviselője Tóth Gabriella Garima. Az ő szólóestje lesz látható ismét a Fonóban. A hölgy előző fellépéseiről itt olvashattok egy kicsit bővebben, róla még itt, képek róla itt.

2007. november 12., hétfő

XI.12/

FILM

IRODALOM

  • Yves Bonnefoy Magyarországon

  • Nemrég hazánkban járt a 84 éves Yves Bonnefoy francia költő, az ehhez kapcsolódatos programokról, interjúa szerzővel, a Kép és jelenlét c. válogatáskötetéről, amelyet bemutatottaz Eötvös Collegiumban, valamint ízelítőül a művei közül: a költő Nagyvilágban megjelent verseiből.

  • Téli Könyvfieszta

  • Nov. 8-11-ig tartott az első alkalommal megrendezett Téli Könyvfieszta című rendezvény. Pénteken 11 h-tól az író és pszichológus Popper Péter (linkgyűjtemény) tartott "rendhagyó pszichológiaórát" a hamis érzékelésekről „Lélektani érdekességek: Az igazsághoz vezető hamis utak az érzékelésben“ címmel. Tudósítás a fesztivál megnyitójáról és a könyvkínálatról, a Parti Nagy Lajos költő, drámaíró, író, szerkesztő, kritikus által vezetett rendhagyó irodalomóráról valamint utóhangok a rendezvény sikerességéről.

  • Hogyan fogjunk nagy halat?

  • Megjelent napjaink egyik legnagyobb filmrendezője David Lynch (Twin Peaks, Elefántember, itttalálunk egy likgyűjteményt róla) Hogyan fogjunk nagy halat? Meditáció, tudat és kreativitás c. könyve, amelyben alkotómódszerének természetéről ír. Részleteka könyvből, a Filmvilág ez áv augusztusi számában 2 cikk szól a rendezőről, az archívumban egyneka teljes szövege olvasható, a másikból csak ízelítő. Ittolvashatjuk továbbá egy blogger várakozását a könyvre :-), valamint a kapcsolódó gondolatait.

  • Irodalmi est: Az író és az árnyék - Az ismeretlen Andersen

  • Ha azt mondom Andersen, mindenkinek azonnal beugrik a dán meseíró alakja, A kis hableány, A rút kiskacsa szerzője. Pedig Andersen nem csak gyermekeknek írt mesét. Tollából születtek útleírások, regények, drámák . Az november 14-ei beszélgetésen Kertész Judit műfordító és Tönkő Vera, a Park Kiadó szerkesztője megismeretik Andersen másik arcát is a neves író felnőtteknek szóló meséi által. Források: EST Z'ART KOR

  • Nádasdy-kastély könyvtára

  • November 18-ig tekinthető meg a nádasdladányi Nádasdy-kastély könyvtárának 500 kötete és az Ősök gallériájának több képe. a kiállítás célja, hogy a még Magyarországon ismert Nádasdy kötetek visszakerüljenek egykori otthonukba.

    A kastély Székesfehérvártól 20 kilométerre fekszik. 1870-ben építették Tudor-stílusban az akkori kori legmodernebb vivmányaival: padlófütés. A kastély nevezetessége az Ősök Csarnoka és a könyvtárszoba, de található volt benne hangverseny-terem és biliárdszoba is. A kastélyt egy arborétum vette körül, melyben mesterséges tavat is terveztek. A kastély sok vighart átvészelt, sok mindent látott. 1993-ban nyilvánították műemléké.

    Forrás: Új Könyvpiac Nádasdy Alapítvány

ZENE

  • 9. Magyarok Nagyasszonya Nemzetközi Egyházzenei Fesztivál 2007 okt. 6-14

  • Minden év októberében, Magyarok Nagyasszonyának ünnepe környékén (október 8.) megrendezésre kerül az Egyházzenei Fesztivál. Európának olyan vezető liturgikus kórusait hallhattuk már a fesztiválon a korábbi években, mint a Capella Sistina (a vatikáni pápai énekkar), a Westminster Cathedral Choir, az Athéni Bizánci Férfikar, vagy a Montserrat-i Escolania Fiúkar.

    Ebben az évben 11 településen, 20 helyszínen 26 rendezvény alkotta a fesztivált; művészeti vezetője Bubnó Tamás volt. A külföldi vendég-együttesek között találjuk a lipcsei Tamás Templom legendás fiúkórusát, a Moszkvai Ortodox Szólistákat, és a rangos francia énekegyüttest, A Sei Voci-t.

    Itt lehet olvasni az idei eseménysorozatról, a 2002-es évi fesztivál kapcsán megírva pedig itt olvasható a története.

    Különféle egyházak zenei hagyományába tekinthettek bele a hallgatók, fellépett a Soli Deo Gloria református énekkar, a Pasaréti Szent Antal Kórus, a Baptista Központi Énekkar, a Collegium Musicum Jaurinense, a Szent Efrém Férfikar , a Gödöllői Schola-tábor együttesei és Fekete László, a Dohány utcai zsinagóga főkántora. Végül egy-egy Kodály és Liszt mű közös eléneklésével tisztelegtek a részt vevők a nagy magyar zeneszerző előtt.

SZÍNHÁZ


ÉPÍTÉSZET