2007. november 12., hétfő

XI.12/

FILM

IRODALOM

  • Yves Bonnefoy Magyarországon

  • Nemrég hazánkban járt a 84 éves Yves Bonnefoy francia költő, az ehhez kapcsolódatos programokról, interjúa szerzővel, a Kép és jelenlét c. válogatáskötetéről, amelyet bemutatottaz Eötvös Collegiumban, valamint ízelítőül a művei közül: a költő Nagyvilágban megjelent verseiből.

  • Téli Könyvfieszta

  • Nov. 8-11-ig tartott az első alkalommal megrendezett Téli Könyvfieszta című rendezvény. Pénteken 11 h-tól az író és pszichológus Popper Péter (linkgyűjtemény) tartott "rendhagyó pszichológiaórát" a hamis érzékelésekről „Lélektani érdekességek: Az igazsághoz vezető hamis utak az érzékelésben“ címmel. Tudósítás a fesztivál megnyitójáról és a könyvkínálatról, a Parti Nagy Lajos költő, drámaíró, író, szerkesztő, kritikus által vezetett rendhagyó irodalomóráról valamint utóhangok a rendezvény sikerességéről.

  • Hogyan fogjunk nagy halat?

  • Megjelent napjaink egyik legnagyobb filmrendezője David Lynch (Twin Peaks, Elefántember, itttalálunk egy likgyűjteményt róla) Hogyan fogjunk nagy halat? Meditáció, tudat és kreativitás c. könyve, amelyben alkotómódszerének természetéről ír. Részleteka könyvből, a Filmvilág ez áv augusztusi számában 2 cikk szól a rendezőről, az archívumban egyneka teljes szövege olvasható, a másikból csak ízelítő. Ittolvashatjuk továbbá egy blogger várakozását a könyvre :-), valamint a kapcsolódó gondolatait.

  • Irodalmi est: Az író és az árnyék - Az ismeretlen Andersen

  • Ha azt mondom Andersen, mindenkinek azonnal beugrik a dán meseíró alakja, A kis hableány, A rút kiskacsa szerzője. Pedig Andersen nem csak gyermekeknek írt mesét. Tollából születtek útleírások, regények, drámák . Az november 14-ei beszélgetésen Kertész Judit műfordító és Tönkő Vera, a Park Kiadó szerkesztője megismeretik Andersen másik arcát is a neves író felnőtteknek szóló meséi által. Források: EST Z'ART KOR

  • Nádasdy-kastély könyvtára

  • November 18-ig tekinthető meg a nádasdladányi Nádasdy-kastély könyvtárának 500 kötete és az Ősök gallériájának több képe. a kiállítás célja, hogy a még Magyarországon ismert Nádasdy kötetek visszakerüljenek egykori otthonukba.

    A kastély Székesfehérvártól 20 kilométerre fekszik. 1870-ben építették Tudor-stílusban az akkori kori legmodernebb vivmányaival: padlófütés. A kastély nevezetessége az Ősök Csarnoka és a könyvtárszoba, de található volt benne hangverseny-terem és biliárdszoba is. A kastélyt egy arborétum vette körül, melyben mesterséges tavat is terveztek. A kastély sok vighart átvészelt, sok mindent látott. 1993-ban nyilvánították műemléké.

    Forrás: Új Könyvpiac Nádasdy Alapítvány

ZENE

  • 9. Magyarok Nagyasszonya Nemzetközi Egyházzenei Fesztivál 2007 okt. 6-14

  • Minden év októberében, Magyarok Nagyasszonyának ünnepe környékén (október 8.) megrendezésre kerül az Egyházzenei Fesztivál. Európának olyan vezető liturgikus kórusait hallhattuk már a fesztiválon a korábbi években, mint a Capella Sistina (a vatikáni pápai énekkar), a Westminster Cathedral Choir, az Athéni Bizánci Férfikar, vagy a Montserrat-i Escolania Fiúkar.

    Ebben az évben 11 településen, 20 helyszínen 26 rendezvény alkotta a fesztivált; művészeti vezetője Bubnó Tamás volt. A külföldi vendég-együttesek között találjuk a lipcsei Tamás Templom legendás fiúkórusát, a Moszkvai Ortodox Szólistákat, és a rangos francia énekegyüttest, A Sei Voci-t.

    Itt lehet olvasni az idei eseménysorozatról, a 2002-es évi fesztivál kapcsán megírva pedig itt olvasható a története.

    Különféle egyházak zenei hagyományába tekinthettek bele a hallgatók, fellépett a Soli Deo Gloria református énekkar, a Pasaréti Szent Antal Kórus, a Baptista Központi Énekkar, a Collegium Musicum Jaurinense, a Szent Efrém Férfikar , a Gödöllői Schola-tábor együttesei és Fekete László, a Dohány utcai zsinagóga főkántora. Végül egy-egy Kodály és Liszt mű közös eléneklésével tisztelegtek a részt vevők a nagy magyar zeneszerző előtt.

SZÍNHÁZ


ÉPÍTÉSZET

Nincsenek megjegyzések: